Historia Rożnowic

11090345_795298087204966_1068891297_o

Rożnowice – mała ojczyzna.

Rożnowice to mała miejscowość, która terytorialnie należy do gminy Biecz. Naszą miejscowość zamieszkuje około 1500 mieszkańców, co stanowi około 8% liczby ludności w całej gminie. Rożnowice położone są w powiecie gorlickim, na krańcach Pogórza Ciężkowickiego nad rzeką Sitniczanką.

Trudno dokładnie określić rok powstania naszej miejscowości. O wsi pisał w swych kronikach Jan Długosz Datą. Wspomina on, że król czeski i polski Wacław oddaj Biecz wraz z zamkiem, wieś Rozenberg oraz cały powiat biskupowi krakowskiemu w zamian za wieś Kamienicę nad Dunajem. Rożnowice lokowane były w połowie XIV wieku na terenie osady Niemścino powstałej prawdopodobnie w wieku XIII. W 1354 roku Rozembark wymieniony jest w przywileju Kazimierza Wielkiego jako jedna z miejscowości. Wioska w XIV wieku należała do biskupstwa krakowskiego, później stanowiła własność starostwa bieckiego. Sołectwo było w posiadaniu Rozembarskich herbu Jastrzębiec. W owym czasie bardzo silne było osadnictwo niemieckie i to najprawdopodobniej na prawie niemieckim (magdeburskim) lokowana była miejscowość. Pozostałości tego osadnictwa można spotkać nawet dziś w tak popularnych nazwiskach jak: Hycnar, Duran, Olbrych czy Firszt.

Sama nazwa Rozenberg pochodzi prawdopodobnie od gór porośniętych krzewami róży. Z niemieckiego: Rose – różna, Berg – góra.

Pierwsza wojna światowa

28 lipca 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa. Dziś nie ma już wśród mieszkańców Rożnowic ludzi, którzy pamiętają tą datę. Bitwy, które przetaczały się przez Rożnowice i okoliczne miejscowości odcisnęły silne piętno
na życiu tutejszych mieszkańców. We wrześniu 1914 roku na plebani przebywał generał wojsk austriackich Reimann. Miejsce wojsk austriacki jeszcze w tym samym miesiącu zajęli Rosjanie a wraz z nimi generał Korniłow. Tego samego roku w okresie świąt Bożego Narodzenia w wiosce stacjonowały wojska austriackie, natomiast na przełomie roku ponownie wojska rosyjskie. Podobno w rozmowie z księdzem Łukaszem Forystkiem generał wojsk austriackich miał powiedzieć: “Myśleliśmy, że wojna skończy się za trzy miesiące, a po zwycięstwie nad Moskalami będziemy mit schőnen Damen spacerować po Wiedniu, a tu wojna się nie kończy”. Rosjanie w wiosce przebywali aż do pamiętnej ofensywy austriacko – niemieckiej pod Gorlicami w maju 1915 roku w czasie to której zginęło 3 mieszkańców naszej parafii.

Druga wojna światowa

Interesujących informacji o życiu mieszkańców Rożnowic dostarcza na w swoich książkach ks. Władysław Pachowicz. Odnaleźć możemy opowiadania o masowej ucieczce Polaków przed wojskami niemieckimi, o nadejściu Niemców
do Rożnowic, o przeszukiwaniach celem odnalezienia broni lub nadajników radiowych. Wśród opowiadań odnajdujemy również te dotyczące rozpijania Polaków poprzez dawanie wynagrodzenia w postaci wódki
za przymusowe dostawy mleka, zboża, żywca i płodów rolnych. Z kościoła parafialnego w Rozembarku skradziono dzwon wykonany w 1829 roku. Dzwon z 1610 roku a przelany i powiększony w 1929 roku ocalał jako zabytkowy. Wtedy to ksiądz Łukasz Forystek nakazał usunięcie z dzwonu informacji o jego przelaniu. W czasie II wojny światowej z naszej parafii do obozu koncentracyjnego trafiły cztery osoby.

Komentarze są wyłączone.