Szanowni Mieszkańcy Rożnowic.
Startuję w najbliższych wyborach samorządowych do RADY POWIATU GORLICKIEGO z listy Małopolskiego Ruchu Samorządowego Ziemi Gorlickiej. OD URODZENIA ZWIĄZANY JESTEM Z ZIEMIĄ BIECKĄI MIESZKAM Z RODZINĄW ROŻNOWICACH. Ukończyłem studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a od ponad 20 lat pracuję w Banku Spółdzielczym w Bieczu. Nie należałem i nie należę do żadnej partii politycznej. Praktycznie „od zawsze” angażuję się w szeroko rozumianą działalność społeczną , współpracując z:
- Burmistrzem, radnymi, sołtysem ( m.in. proces scaleń – więcej w post scriptum),
- Parafią ( m.in. pomoc przy dokumentacji związanej z dotacjami na remont starego kościoła ),
- strażakami z OSP (m.in redagowanie wniosków na zakup nowych samochodów i innego sprzętu oraz przedsięwzięcia związane z edukacją dzieci i młodzieży – szkolenia, zawody, konkursy).
W poprzedniej kadencji ( 2014-2018 ) byłem Radnym Rady Powiatu Gorlickiego i pełniłem funkcję przewodniczącego Komisji Budżetowo-Finansoweji Mienia Powiatu, a moja praca została oceniona pozytywnie. W tamtym czasie przyczyniłem się między innymi do remontów dróg powiatowych na terenie naszej Gminy ( w tym drogi Rożnowice-Sitnica ). Aktualnie pełnię funkcję Skarbnika w Zarządzie Oddziału Powiatowego OSP RP.
W przypadku wyboru do Rady Powiatu ZOBOWIĄZUJĘ SIĘ BYĆ ZAANGAŻOWNYM W PRACĘ I DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ, UCZCIWYM ORAZ OPOWIEDZIALNYM ZA SŁOWA I CZYNY, dokładając wszelkich starań by kierunki działania radnych i Powiatu jako jednostki samorządu terytorialnego (odrębne od zadań własnych Gminy) nakierowane były tam, gdzie występują potrzeby mieszkańców, o których zresztą wszyscy doskonale wiemy, i które znamy – to infrastruktura drogowa, mostowa i sportowa, Szpital, DPS-yoraz edukacja ponadpodstawowa i specjalna. Jak każdy z Państwa i innych kandydatów mam swoje pomysły i marzenia co do funkcjonowania samorządu lokalnego, ale jako człowiek odpowiedzialny, muszę zaznaczyć, że doświadczenie wynikające z dotychczasowej działalności samorządowej nauczyło mnie pokory co do tego, iż realizacja konkretnych zadań i celów zależy od wielu czynników,a do najważniejszych z nich należą:
- kwestia rozpoczętych inwestycji i zaciągniętych zobowiązań przez poprzedników, które trzeba dokończyć i zrealizować;
- aktualne obszary i możliwości aplikowania o środki zewnętrzne;
- stan prawny i faktyczny sprawy, którą chcemy realizować,
- aktualny stan finansów jednostki samorządu terytorialnego;
- zapisy w Strategii Rozwoju Powiatu Gorlickiego, czyli dokumencie, który posiada każda jednostka samorządu lokalnego, i który określa na lata priorytety jego działania.
Oficjalny program MRS ZG dla Powiatu Gorlickiego ( w tym Gminy Biecz) znajduje się w dołączonym poniżej załączniku, pokuszę się jednak o wymienienie kilku zadań leżących w gestii samorządu powiatowego, które w mojej ocenie, winny zostać uznane za priorytetowe w najbliższych latach dla Gminy Biecz i jej mieszkańców:
- budowa boiska sportowego przy LO w Bieczu ( środki już zabezpieczone),
- poprawabezpieczeństwa poprzez budowę chodników przynajniebezpieczniejszych i najruchliwszych odcinkach dróg powiatowych ,
- dokończenie procedur scaleniowych w Racławicach i Rożnowicach oraz ich rozpoczęcie w Strzeszynie
Uważam, iż dotychczasowe doświadczenie, znajomość struktur powiatowych i gminnych oraz wiedza zarówno na temat potrzeb miejscowości i gmin Powiatu Gorlickiego , jaki ścieżek oraz możliwości ich zaspakajania, sankcjonuje mój start w wyborach do Rady Powiatu. Jestem przekonany, że mogę dobrze i godnie reprezentować Państwa na szczeblu samorządu powiatowego i dbać o Wasze interesy.
Kto i w jaki sposób będzie decydował o przyszłości naszej „małej ojczyzny” zależy tylko i wyłącznie od WAS -WYBORCÓW!
Jako kandydat do Rady Powiatu Gorlickiego startuję z poparciem m.in. Burmistrza Biecza Mirosława Wędrychowicza oraz Zarządów: Oddziału Gminnego w Bieczu OSP RP
i Oddziału Powiatowego w Gorlicach OSP RP.
W dniu 02.04.2024r. ( wtorek ) o godzinie 19.00 w budynku remizy OSP w Rożnowicach planowane jest spotkanie z kandydatami MRS ZG na Burmistrza oraz do Rady Powiatu Gorlickiego i Rady Gminy Biecz, na które serdecznie zapraszam.
Pozdrawiam wszystkich, a każdego, kto mi dobrze życzy i docenia moją dotychczasową aktywność, działalność, postawę i zaangażowanie w sprawy lokalne, PROSZĘO GŁOS W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH, które odbędą się 7 kwietnia.
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkonocnych życzę Wam wszystkim zdrowia, radości, uśmiechu i spokoju oraz wszelkich wspaniałości i samych cieplutkich spotkań w gronie najbliższych.
Rafał Knybel
P.S.
SŁÓW KILKA NA TEMAT PROCEDURY SCALENIOWEJ
Scalenia gruntów to zadanie rządowe, administrowane i realizowane przez samorząd powiatowy, a wytyczone w jego wyniku drogi nabywają status dróg publicznych i po zakończeniu całej procedury stają się własnością Gminy .
Gdy w 2017 roku ówczesny Starosta Gorlicki Karol Górski zwrócił się do mnie z pytaniem, czy sołectwo Rożnowice byłoby zainteresowane realizacją tej inwestycji nie wahałem się ani chwili i po konsultacji z Burmistrzem, Radnym i Radą Sołecką postanowiliśmy przystąpić do tego procesu, przede wszystkim z jednego zasadniczego powodu– rozwiązania największego problemu sołectwa czyli BRAKU UREGULOWANYCH PRAWNIE I GEODEZYJNIE CIĄGÓW DROGOWYCH.
Pierwszy etap, tej długiej niestety procedury, za nami – do bezdyskusyjnych pozytywów i plusów przeprowadzonego postępowania scaleniowego należy:
- pozyskanie ponad 14 mln. zł. ze środków zewnętrznych na realizację tego projektu( około 4 mln. przeznaczono na sprawy geodezyjno-administracyjno-prawne, zaś ponad 10 mln. ma zostać wydatkowane na wykonanie i remonty wytyczonych dróg – zgodnie z decyzją Starosty Gorlickiego, wterminie do 30.06.2025r.) – jest to kwota, którą Gmina Bieczbyłaby w stanie przeznaczyćna infrastrukturę drogową w samych Rożnowicach ( biorąc pod uwagę dane historyczne ) w okresie przekraczającym 20 lat;
- jednorazowe kompleksowe uregulowanie prawne i geodezyjne sieci dróg publicznych ( gminnych ),w miejscowości, gdyż do tej pory na kilkadziesiąt przejazdów, traktów i duktów,którymi dojeżdżano do domostw i pól było takich dróg publicznych w Rożnowicach kilka- przez górkę koło P. Pyzika, droga na Równie, droga na Pola od Ołpin, część Kalisówki i część Kantorówki);
- możliwość pozyskiwania przez Gminę środków ze źródeł zewnętrznych na wykonanie i generalne remonty dróg ( na prywatne drogi, stanowiące bardzo często współwłasność, nie było i nie ma takiej możliwości,);
- możliwość wnioskowania przez mieszkańców do Gminy o bieżące naprawy i remonty dróg( w przypadku dróg prywatnych ich naprawaw żadnym wypadku nie mogła być realizowana ze środków publicznych, chyba że dotyczyła przysłowiowego „łatania dziur”);
- zwiększenie możliwości przekwalifikowania działki oraz otrzymania pozwolenia na budowę, gdyż do tej pory, z uwagi na brak dojazdu publicznego, bywało to częstoniemożliwe lub znacznie utrudnione;
- wzrost wartości prywatnych działek należących do mieszkańców, z uwagi na dostęp do drogi publicznej;
- zakończenie , często wieloletnich, kłótni i wojenek o prawo przejazdu.
Uważam, że te niezaprzeczalne przecież fakty i argumenty ( pomimo że zbyt długo, że jakieś szczegóły nie do końca się podobają ) po spokojnej i obiektywnej analizie tematu, powinny przemówić nawet do największych sceptyków,których zresztą, jak można było się przekonać na wszystkich etapach postępowania, nie było aż tak wielu. Rozwiązany został z pewnością jeden z największych ( o ile nie największy) problem sołectwa –ZROBILIŚMY PIERWSZY KROK KU TEMU, BY W ROŻNOWICACH MOŻNA BYŁO BUDOWAĆ I REMONTOWAĆ DROGI, wcześniejze względu na ich status prawny było to niemożliwe.O tym, iż dokonaliśmy właściwego wyboru świadczy też fakt, że nieprzychylne do tej pory temu rozwiązaniu Strzeszyn i Binarowa ( również z wieloma nieregulowanymi stanami prawnymi dróg) wszczęły w swoich sołectwach postępowania scaleniowe.
Biorąc powyższe pod uwagę, dziękuję w imieniu swoim, byłych i obecnych władz Powiatu Gorlickiego, BurmistrzaMirosława, Radnego Konrada, Sołtysa Krzysztofa i Proboszcza Stanisława wszystkim Mieszkańcom, bez których poparcia nie doszłoby z pewnością do tej inwestycji.
Z poważaniem -R. Knybel
Materiał KWW MRS-ZG
Umieszczony na prośbę Pana Rafała Knybla