Powszechny Spis Rolny 2020 – Spiszmy się, jak na rolników przystało!

Już od 1 września do 30 listopada tego roku, na terenie całego kraju odbędzie się największe rolnicze badanie statystyczne – Powszechny Spis Rolny 2020. Badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.

Dlaczego prowadzi się spisy powszechne?

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unia Europejska. Wynika on również z rekomendacji instytucji międzynarodowych (FAO). W Polsce podstawą prawną spisu jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.

Wyniki spisu rolnego są najpełniejszym źródłem informacji, które pozwala dokładnie zobrazować stan polskiego rolnictwa. Pozyskane dane służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji dotyczących wspierania rozwoju tej ważnej dziedziny gospodarki.

Harmonogram Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 roku:

  • samospis internetowy rozpocznie się w dniu 1 września br. i potrwa do zakończenia spisu, tj. do dnia 30 listopada br.,

  • wywiad telefoniczny przeprowadzany będzie w okresie od 16 września do 30 listopada br. przez rachmistrza telefonicznego – pracowników Urzędu Statystycznego w Krakowie,

  • wywiad bezpośredni przeprowadzany będzie w okresie od 1 października do 30 listopada br. przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna.

Jak mogą się spisać rolnicy z Gminy Biecz?

Podlegający spisowi rolnicy mogą udzielać informacji w formie:

  • samospisu internetowego, za pomocą aplikacji na stronie https://spisrolny.gov.pl/ 

  • wywiadu telefonicznego, który przeprowadzi rachmistrz telefoniczny 

  • wywiadu przeprowadzonego przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi rolnika.

W sytuacji braku możliwości samodzielnego spisania się przez Internet, można spisać się dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 lub udać się do Urzędu Miejskiego w Bieczu, gdzie zapewniony jest bezpłatny dostęp do sprzętu komputerowego. Samospis będzie możliwy od dnia 1 września 2020 r. w godzinach pracy Urzędu, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie skontaktują się rachmistrzowie spisowi – telefonicznie, w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym lub osobiście – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego.

Czy udział w spisie jest obowiązkowy ?

Tak, osoby prowadzące gospodarstwa rolne mają ustawowy obowiązek udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.

A co jeżeli jesienią sytuacja pandemiczna nie pozwoli na bezpośrednie wizyty rachmistrzów w gospodarstwach rolnych ?

Na taką ewentualność przygotowane są różne rozwiązania organizacyjne, które umożliwią przeprowadzenie spisu. Dlatego też najwygodniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest samospis internetowy.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *