W skład parafii Rożnowice pod wezwaniem Świętego Andrzeja wchodzi 4 miejscowości:
• Rożnowice
• Racławice
• Sitnica
• Bugaj
Do parafii należy ponad 3 tysiące osób. Parafia położona jest w Diecezji Rzeszowskiej (Dekanat Biecki). Na terenie parafii znajdują się 3 kościoły zlokalizowane w: Rożnowicach (zabytkowy kościół drewniany z XVIII wieku oraz kościół murowany poświęcony w 1997 roku) oraz w Sitnicy (kościół pomocniczy pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe). W budowę nowego kościoła w Rożnowicach jak i kościoła w Sitnicy mocno zaangażowany był obecny proboszcz parafii Ks. prał. Stanisław Pałka. Ksiądz Stanisław Pałka w naszej parafii jest od 1985 roku, najpierw jako wikariusz,
a od 1997 roku jako proboszcz. W chwili obecnej swą posługę w naszej parafii sprawują jeszcze: Ks. mgr Paweł Sikora oraz Ks. mgr Tomasz Gałuszka.
Odpusty w parafii odbywają się 3 razy do roku w następujących datach:
• 26 lipca (Św. Anny),
• 14 sierpnia (Św. Maksymiliana),
• 30 listopada (Św. Andrzeja).
Parafię możemy więc uznać za stosunkowo dużą w porównaniu do parafii sąsiednich. Niewątpliwie najlepszą
jej wizytówką, a zarazem wizytówką Rożnowic jest zabytkowy XVIII wieczny kościół.
Z budową kościoła związana była legenda. Wszystkie materiały niezbędne do budowy kościoła złożone w miejscu, gdzie w chwili obecnej wybudowany jest nowy kościół. W nocy poprzedzającej rozpoczęcie prac budowlanych wszystkie zgromadzone materiały w cudowny sposób przeniosły się na miejsce w którym zlokalizowany jest obecnie drewniany kościółek. Taki przebieg zdarzeń oceniono jako przejaw woli Bożej i budowę rozpoczęto w nowym miejscu.
Kościół rozpoczęto budować w 1756 roku na miejscu wcześniejszej świątyni. Wystrój wnętrza możemy określić jako późnobarokowy. Wyposażenie pochodzi z XVIII oraz XIX wieku. Najstarszymi elementami są dwa krucyfiksy z XV
i XVI wieku. W kościele znajdowały się trzy dzwony, jednak do czasów dzisiejszych zachował się tylko jeden. Pozostałe zostały zrabowane w czasie I oraz II wojny światowej. W 1992 roku spłonęła wieża, zabytkowe organy oraz dach. Do dnia dzisiejszego trwają prace, których celem jest przywrócenie dawnego piękna naszego kościoła.